مقالات برندینگ

مقالات تبلیغات

دوره های در حال برگزاری

مشاوره تلفنی

 

دریافت رزومه

جهت اطلاع از رزومه ی عملیاتی مِی شان ، خدمات و حوزه ی فعالیت ها و در صورت تمایل به همکاری ، حوزه های موجود برای همکاری با مِی شان لطفا رزومه زیر را دانلود نمایید.

رزومه را دانلود می کنم

برندینگ

مدت زمان پیش بینی شده برای مطالعه ی این مطلب به صورت عمقی : 4 دقیقه !

موضوع : برندینگ چیست و آیا به درد مکسب و کار ما میخورد ؟

آنچه یاد میگیرم : اجزا و تقسیم بندی ها ی کلی پروسه ی ساخت برند

شدیدا خواندن این متن را توصیه میکنیم !

مثل یه حس خوش و قابل اعتماد از فکر کردن به آدمی که همیشه هست ، برندینگ هم در دل جامعه ی هدفش باید یه حس خوب ایجاد کند . حسِ لطیف همیشه قابل اعتماد بودن ، همیشه یکرنگ بودن و همیشه در دسترس بودن

برندسازی ، برندینگ ، مفهوم ذهنی برند

برندینگ هنری است که میتواند دنیای یک کسب و کار را کاملا هوشمندانه رنگی کند و خاطرات دلنشینی را در وجود جامعه ی هدفش ترسیم کند ، جامعه ای که حتی اگر برند و محصول را نداشته باشن و یا در دسترس شان نباشد خیلی جدی و مصمم از آن دفاع می کنند و در برابر هر تغییری در روابط ، هویت ها و ارتباطات برند واکنش نشان می دهند . حالا میخواهد این برند یک تیم ورزشی باشد ، میخواهد یک آدم باشد و یا یک کسب و کار!

برندینگ اتفاقیست که اگه راه اجرایش درست تشخیص داده شود ، درست برایش برنامه ریزی شود و درست و با دقت پیاده سازی ، کنترل و اجرا شود ، کولاک میکند ، هم در دل صاحب کسب وکار و هم در دل طرفداران برند ، در این زمان حس خوش و قابل اعتماد بودن در تمام لحظات هست و هست و هست.

کلمه برند از واژه ای در زبان اسکاندیناوی قدیم به معنای " داع کردن و سوزاندن " می آید ، به این خاطر که دامداران برای متمایز ساختن دام خای خود از دیگران علامت مشخصی را روی بدن دام ها داغ می کردند. امزوزه تعاریف بسیار زیادی برای برند وجود دارد که درنهایت هر تعریف به یکی از دو دسته زیر تعلق میگیرد.

1- نام ، واژه ، نماد ، طرح و یا ترکیبی از این عناصر که به منظور شناسایی کالاها و خدمات یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان با هدف ایجاد تمایز در عرصه رقابت استفاده می شود . (انجن بازاریابی آمریکا)

2- برند ذهنیت ، احساس باطنی و ادراک درونی شخص درباره یک محصول ، خدمت یا شرکت است . ( بیشتر بر ذهنیت ، احساس مخاطب و ارتباطات برند تاکید دارد )

برندسازی ، برندینگ ، خلق برند

اما خلق یک برند نیاز به زمان ، برنامه ریزی ، سطح بندی ، خلق هویت و کنترل نقاط تماس ( touchpoint ها ) ، طراحی راهنمای عملیاتی ارتباطات ( guidline های ارتباطی ) و .... دارد و البته تشخیص اینکه که برندسازی در چه سطحی اجرا شود . گاهی اوقات برندینگ در سطح آرایشی (cosmetics branding ) برای یه شرکت مناسب است و گاهی باید برای برندسازی یک کسب و کار بصورت چرخشی و در اصطلاح 360 درجه برنامه ریزی شود .

ما در مِی شان  با شناخت کسب و کار ، صاحبان کسب وکار و بررسی ایده هایشان ، بررسی کامل جامعه ی هدف و سلایقشان - تحلیل کامل بازار -  پروژه ی برندینگ را شروع می کنیم تا بتوانیم رمز و رازهای دل برند را پیش از اجرا طراحی کنیم و به اصطلاح خودمان DNA برند را کشف کنیم . سپس براساس آن ساختار و طراحی تمام touchpoint ها را انجام می دهیم . پس از آن اجرا و کنترل اجراییات را در سطح مناسبِ برندینگِ و فضای کسب و کار، پیاده سازی می کنیم و بنا به فیدبک از بازار و فروش ، درصورت نیاز طراحی مجدد و بهینه سازی ، اجرا و کنترل صورت می گیرد تا کسب و کار در مسیر صحیح خود قرار گیرد و مطابق اصول آرام ، آرام در ذهن مخاطبان جا باز کند و در جای در نظر گرفته شده اش بنشیند .

 

بدیهی است که با توجه به سطح ارتباط با برند ، سطح درک و ارتباطات برند هم برای مخاطبان تغییر می کند . برای مثال درک کسی که با ولوو تصادف کرده و از مرگ نجات پیدا کرده  با درک کسی که با ولوو رانندگی کرده و با کسی که فروشنده برند ولوو بود بسیار متفاوت است . در واقع تجربه اصلی ترین خالق مفهوم برند در ذهن انسان است

فقط دو موضوع مهم در مورد برندینگ را هرگز فراموش نکنیم :

اول هر نام مشهوری ، برند نیست . برند قواعد و قوانینی دارد که با رعایت و استمرار منجر به خلق یک مفهوم و جایگاه در ذهن مخاطبان هدف می شود و نام های معروف ، کسب و کارهایی که یک شبه ظهور کرده اند و یا تبلیغات گسترده با کمک افرادی که ما از آنها به عنوان سکوهای اطلاع رسانی استفاده می کنیم لزوما به برند شدن کمکی نمی کنند.

دوم سبک عملکرد در هر کسب و کار و برند کاملا منحصر به همان کسب و کار است و نمیتوان دو کسب و کار را در برندینگ با یکدیگر حتی مقایسه کرد . ولی در برندینگ صحیح اصول اساسی مشترک است ، اصولی مثل طراحی هویت برند ، شناخت بازار هدف ، شناخت و طراحی TOUCHPOINT ها .

پس لطفا در خاطر داشته باشید که لزوما انجام و اجرای حتی مو به موی پلن برندینگ یک کسب و کار دیگر ( حتی اگر تشابه بسیار زیادی به کسب و کار شما داشته باشد ) منجر به گرفتن نتیجه ای مشابه نمیگردد.

درست مثل اینکه انتظار داشته باشیم دو فرزند دوقلو از یک خانواده ( با سطح تشابه بسیار بالا از لحاظ زمان زایمان ، والدین ، محیط بزرگ شدن و .... ) عملکرد ، توانایی ، محبوبیت ، استعداد و ... مشابه داشته باشند . هر کدام از این دو باتوجه به DNA شان ، عملکردی خاص مختص خودشان دارند ، با افرادی مطابق با توانایی ، علایق و عملکردشان ارتباط برقرار می کنند و در نهایت منحصر به خودشان هستند .

به عنوان یک مدیر تصمیم گیرنده یا صاحبر کسب و کار چند سال بعد از اجرای برندینگ ، حس خوب طرفداری را در قلب خودتان احساس خواهید کرد . حسی که برندها ( و مطمئنا شما ) هر روز بیشتر از روز قبل برای نگه داشتن و افزایشش تلاش و مبارزه می کنند که در اصطلاح علمی به آن افزایش سهم بازار ، سهم از ذهن مشتری ، سهم برند در مقابل رقبا و ... می گویند .

ما در مِی شان برندینگ را پس از بررسی های اولیه در 3 سطح آرایشی ، آرایشی - ارتباطی و تمام و کامل ( چرخشی یا 360 درجه ) انجام میدهیم . هیچکدام از این سطوح به دیگری برتری ندارند و کاملا متناسب با شرایط تشخیص داده شده از دل بازار اجرا میشود البته با توجه به پلن طراحی شده ی برندینگ معمولا در فازهای بعدی اجرا ، وارد سطوح بعدی هم میشویم.

طراحی هویت برند و برندینگ 360 درجه در مِی شان

پی نوشت مهم : خیلی جاها دیده می شود که می گویند برند شدن یعنی اسب شما میان اسب های دیگر شاخ دار باشد ! یا شما متفاوت باشید و ... . ولی این تعریف نه تعریفی علمی است و نه تعریفی درست . لزوما نیازی نیست کسب و کاری که برند معتبری است را همه بشناسند و همه در موردش صحبت کنند ، این کسب و کار (یا برند ) باید فقط برای جامعه ی هدف ارزشمند شناخته شود ، آن هم در بخش مورد نظر ما ، در جایگاه ذهنی ای خاص ، اینکه چرا این مطلب را مطرح کردم این بود که خیلی ها برندینگ را با طراحی هویت های بصری و تبلیغات گسترده اشتباه می گیرند و بدون خلق هیچ برندی در مدت زمان طولانی به شهرت برندشان می افزایند و بعد با کاهش تبلغات پس از مدتی هیچ اثری ازشان باقی نمی ماند و بعد هم همه چیز را تقصیر بازار و رقبا می اندازند !! پس لطفا خیلی دقت کنید و اشتباهی اعتماد و اقدام نکنید.

برای آینده ی درخشانی که پیش رویمان هست شکرگزار باشیم و برای رسیدن به یک تصمیم درست ، زودتر اقدام کنید . ما تمام قد حواسمان به شما هست و حمایتتان می کنیم.

برندینگ ، کسب هویتی ماندگار و وفادارسازی هوشمندانه ؛ با توسعه ی روزافزون کسب و کارها – تولد کسب و کارهای نوپا ، توسعه ی محصول و یا بازار کسب و کارهای قدیمی – در دنیای امروز ، داشتن یک هویت ماندگار در ذهن ها تنها راه حل به یاد ماندن و به یاد آورده شدن توسط مشتریان خواهد بود . هویتی که به خوبی معرفی شده باشد ، مشتریان در موردش حسی مشخص داشته باشند و به نیکی و احترام از آن یاد کنند.

تجربه به ما نشان داده است قدم مهم بعدی بعد از طراحی برند و برای داشتن یک برند ، داشتن یک مدیر برند قوی است تا بتواند به پیاده سازی لایه های برند بصورت منسجم و منظم بپردازد و لحن برند را به عنوان یکی از اصلی ترین و مهم ترین موارد در تمامی ارتباطات پیاده کند . مشکلی که پس از خلق برند با اکثر کسب و کارها دارند و ما بصورت ملموس با آن برخورد داریم عدم امکان پیاده سازی برند بصورت تمام و کمال در سازمان و...

ری برندینگ مساله ای کاملا تخصصی است که به طور حتم از سنجش وضعیت برند در میان رقبا و مشتریان شروع می شود و فرق مبحث ری برندینگ با برندینگ جاری بودن برند در مورد اول است یعنی مشتریانی هستند که برند را میشناسند و از آن یک ذهنیت دارند ، در مورد آن گاه صحبت می کنند و در نظر آنها برند نام و نشانی دارد که نمیتوان آن را نادیده گرفت . در ری برندینگ پس از شناخت کامل برند

مشاوره برندینگ یا بهینه سازی عملکردهای ازهم گسیخته یک سازمان برای برندهای جاه طلب نیاز به داشتن مشاور زمانی معنا پیدا میکند که عملیات اجرا سازی برند و البته کسب و کار معنایی فراتر از یه روزمرگی ساده داشته باشد . همفکری ، ارائه ی راهکارهای درست ، دقت عمل در اجرای ویژگی های برند و نظارت بر مباحث کنترلی همه از مواردی است که مشاوران خِبره ی مِی شان در اختیار شما خواهند گذاشت.

در حوزه ی برندسازی باید بدانیم

ارزش یک برند زمانی افزایش چندانی پیدا می کند که مردم در جامعه پس از شنیدن نام برند یا دیدن المان های مرتبط به برند به تداعی مشترکی در ذهنشان دست یابند ، ...

روح همه ی ما با داستان عجین شده است.داستان بخشی از وجود ماست که به شدت با آن همزاد پنداری می کنیم و بخشی از واقعیت و خیال را برای ما پیوند میزند .

یکی از مواردی که این روزها علم برندینگ و ارتباط برند با مصرف کنندگان را رنگ و بوی تازه داده است ، مبحث شخصیت برند است! شخصیت برند یا brand personality از

در مبحث طراحی هویت برند ( در واقع فاز اول برندسازی )، پیاده کردن جوهره ی اصلی برند و نظارت روی تمامی نقاط تماس با هدف کمنرل وعده ها و جوهره ی برند

معماری برند از جمله مباحث تخصصی است که به برندهای پورتفلیو و برند های با سبدهای محصول متفاوت بیش از سایرین توصیه می شود. این مبحث مهم و فوق العاده تخصصی به طراحی برند ،...

محبوبیت و معروفیت بخشی از وجود همه ی ماست که بصورت ناخواسته برای رسیدن به آن تلاش میکنیم و پرسنال برندینگ یکی از راه های خلق این محبوبیت است ...

برندسازی عاطفی یا emotional Branding در واقع یک اصطلاح یا به عبارت دیگر برنامه عملیاتی در برنامه ارتباطات بازاریابی است که بطور مستقیم عملکرد برندسازی را بر جذبه های عاطفی رفتاری

در آغاز فقط لوکس بود! لوکس گرایی را در همه جا می توان یافت ! یا حداقل می توان واژه ی لوکس را همه جا دید . لوکس گرایی در صنعت مُد حضور دارد و مُد ...

برندینگ مربوط به فضای کسب و کارها – و نه مصرف کننده ها – که آن را B2B Branding می نامیم طبقه ای از برندسازی است که در آن یک کسب و کار برای خلق یک جایگاه میان کسب و کارهای ....