مقالات برندینگ -

مقالات تبلیغات -

مهارت پروری - دوره آموزشی -

دریافت مشاوره رایگان

 

رزومه

جهت اطلاع از رزومه ی عملیاتی مِی شان ، خدمات و حوزه ی فعالیت ها و در صورت تمایل به همکاری ، حوزه های موجود برای همکاری با مِی شان لطفا رزومه زیر را دانلود نمایید.

دانلود رزومه

بوم داستان برند | Brand Story Canvas

یکی از مدل های عمومی خلق یک داستان برای برند استفاده از بوم داستان برند یا (Brand Story Canvas ) است

. همه ی ما عمیقا باور داریم یک داستان تجاری زمینه ای را برای باورپذیر تر کردن و در یاد ماندن محصول یا خدمات مرتبط با برند شما فراهم می کند و در شما حسی را همراه با دیدگاهی جدید نسبت به برندتان به وجود می آورد . این دیدگاه ، فواید و ارزشهای یک سازمان را به روشی به یاد ماندنی و عاطفی در ذهن مخاطبان تثبیت می کند . به شیوه ای که رقبا نمی توانند آن را کپی کنند چون احساسی عمیق برگرفته ار وعده ها بر اساس یک دیدگاه ناشی از داستانی از قلب شماست . بنابراین این در نگاه کلی می توان گفت که داستان برند به ایجاد نقش یک برند در بین رقابت ، بازار و جهان بصورت کلی کمک می کند. توجه داشته باشید که داستان پردازی با نام تجاری اغلب با تبلیغات اشتباه گرفته می شود. آنها شبیه هم نیستند. در واقع ، یک داستان خوب با یک برند شروع می شود اما هرگز به پایان نمی رسد.

اما شاید این سوال پیش بیاید که داستان برند ساخته شده از چیست؟

Brand Story Canvas یک نقشه بصری کامل و در واقع یک مدل راهنماست که تمامی عناصر تشکیل دهنده یک برند را در خود جای نهاده است .

این بوم شامل 7 مؤلفه اساسی است: زمینه و متن ، قلاب ، مضامین و ساختار ، ایده آل ، قهرمان ، نقشه و منابع .

بوم طراحی داستان برند به کمک مولفه های متن ، قلاب ، زمینه ، منابع ؛نفشه و قهرمان

فرض کلی در بوم داستان برند این است که هر داستان تجاری را می توان در این مؤلفه ها تقسیم کرد. در حالت کلی و ایده آل ما اعتقاد داریم که این مدل بدون در نظر گرفتن اندازه یا بخش های یک سازمان کار می کند و برای برند هر شرکت به هر اندازه ای مناسب است.

و اما اینکه مفاهیم کلی این 7 مولفه چیست را در ادامه با هم مرور می کنیم :

متن (شرایطی که داستان برند اتفاق می افتد)

متن داستان برند ، داستان برند شما را تعیین می کند. این که این متن چگونه نوشته شود مطمئنا تحت تاثیر نیروهای خارجی ای است که بر سازمان شما تأثیر می گذارند (نیروهایی نظیر نیروهای سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فناوری). زمینه ای برای سازمان شما خارجی است. با این حال ، شما باید تصمیم بگیرید که چه زمینه ای بیشتر به داستان برند شما کمک می کند. به عنوان مثال ، نایک ممکن است در طراحی متن داستان برندش از تعریف و بیان کار کودکان جلوگیری کند اما برآمدن از سختی های کار و مشکلات موجود با ژاپنی ها را پیش از خلق برند نایک را بصورت برجسته بیان نماید.

قلاب (داستان برند از اینجا شروع می شود)

قلاب در داستان برند مهم است. این اعتقاد ، موقعیت یا رویدادی است که ماجرا را شروع می کند. . هر قلاب به شیوه ای خاص معمولا روی متن اثر می گذارد . برای نمونه شینولا ، یک شرکت کالاهای چرمی مستقر در دیترویت را در نظر بگیرید. تمایل شینولا برای "بازگشت به دوره ی کیفیت و یکپارچگی" در آمریکای صنعتی ویران شده توسط بحران سال 2008 قلابی است که داستان آن را برانگیخته ، پررنگ و شنیدنی کرده است. داستان نام تجاری مد Philipp Plein با این قلاب اعتقادی ایجاد می شود که "زندگی خیلی کوتاه است تا خسته کننده باشد".

قهرمان (شخصیت اصلی داستان برند)

قهرمان خود برند است. به عنوان مثال مارک های اتومبیل را در نظر بگیرید. مرسدس بنز آلمانی ، ظریف و نخبه گرا است. در حالی که مینی ماینر انگلیسی است ، زیرک و پویا است. برای شخصی سازی یک نام تجاری ، باید از این سؤال بپرسید "اگر برند من یک انسان بود ، او چگونه بود؟" در مورد جنسیت ، ملیت ، ویژگی های شخصیتی و اعتقادات خود فکر کنید. در موارد خاص ، قهرمان می تواند کارمندان شرکت یا بنیانگذار آن باشد. به عنوان مثال ، قهرمان شخصیت برند ویرجین ، در داستان برندش ، چهره عصیانگرانه خود را از بنیانگذار آن ، ریچارد برانسون ، دریافت می کند.

ایده آل (دلیل حضور قهرمان در داستان برند)

عنصر اصلی که تمام بخش های داستان را بهم می رساند مبحثی تحت مولفه ی ایده آل بودن است ( دلیل وجود برند شما ) . توجه داشته باشید که یک برند هرگز نمی تواند کاملاً به ایده آل خود برسد ، چون در این صورت داستان تمام شود. "متفاوت فکر کنید " در برند اپل و یا "هیچ چیز غیر ممکن نیست " در آدیداس هرگز نمی تواند یک بار برای همیشه به دست آید. آنها داستانهای بی پایان برند هستند که از روندها ، محصولات و نسل ها هم فراتر می روند.

مسیر یا ساختار (فعالیت هایی که برای رسیدن به "ایده آل" انجام شده است)

نقشه شرح می دهد که چگونه قهرمان با انجام اقدامات خاصی به ایده آل خود می رسد. ایده آل Redbull برای "به شما دادن بال" ، استعاره ای برای یک شیوه زندگی پر انرژی است. Redbull برای باور پذیر کردن داستان " Redbull به شما بال می دهد" ، برنامه هایی را از جشنواره های موسیقی گرفته تا مسابقات اسکی به صورت آزاد برگزار می کند. توجه داشته باشید که طرح Redbull مبتنی بر محصول آن (نوشیدنی انرژی زا) نیست .

مضامین (موضوعات اصلی داستان برند شما چیست)

مضامین ایده های غالب یک داستان برند هستند. هدف از یک برند "داشتن" خلق موضوعات خاص در ذهن مردم است. مولسکین دارای عنوان "میراث هنرمند" و پوما "سرعت" است. مضامین برند اغلب نقطه شروع تولید محتوا هستند. Freeletics ، یک برنامه تمرین تناسب اندام را در نظر بگیرید. این شرکت با مضامین زندگی سالم ، قدرت شخصی و سبک زندگی شهری ارتباط برقرار می کند. همه به ایده آل آن در "کمک به مردم برای تبدیل شدن به بهترین نسخه از خود" مربوط می شوند.

منابع (منابع در دسترس قهرمان و برند شما)

منابع چیزهایی هستند که یک قهرمان / برند به آنها تعلق دارد یا در دسترس آنهاست که به دستیابی به ایده آل شما کمک می کنند. اینها می توانند ملموس باشند (مردم ، زمین ، کارخانه ، ساختمان) یا نامشهود (دانش ، تجربه ، شهرت). برند لوکس Hermès بهترین صنعتگران را در آتلیه خود در شمال شرقی پاریس جمع می کند. کوکا کولا دستورالعمل پنهانی برای تهیه ی نوشابه ی کوکاکولا دارد. برنامه ی رشته ی MBA هاروارد مطالعات موردی دارد. منابع باید منحصر به برند شما باشند.

چگونه از Brand Story Canvas استفاده کنیم ؟

برای شروع و استفاده از بوم داستان برند باید کار را به کمک افراد آموزش دیده و آشنا به طوفان مغزی شروع کنید و کار را از سمت چپ بوم با سلول زمینه شروع کنید و به سمت راست حرکت کنید تا زمانی که به سلول منابع برسید. تا حد امکان در هر سلول امتیاز بنویسید. پس از پر کردن ، کل بوم را در نظر بگیرید و از سلول به سلول دیگر به عقب و جلو بروید. هدف این است که عناصری را انتخاب کنید که بیشترین اهمیت را برای سازمان شما داشته باشند و آنها را به هم پیوند دهند. در این مرحله ، ممکن است بخواهید عناصر اضافه یا حذف / تغییر دهید تا زمانی که بتوانید روایتی را ایجاد کنید که کار کند. امیدواریم که این مقاله برای شما مناسب بوده باشد و به شما در طراحی یک داستان برند یونیک و خاص کمک کرده باشد .

در صورت تمایل برای همراهی مشاوران ما در زمینه ی برندینگ ، خلق برند ، مدیریت نقاط تماس با مشتری و یا طراحی یک داستان ویژه و خاص می توانید با ما بگیرید . 09109922113

 

برگرفته شده از مقاله ای در سایت creative supply

.

در صورت تمایل به مطالعه ی سایر مقالات برندینگ ، کلیک کنید

مقالات تخصصی در حوزه ی تحلیل و بررسی برند و برندینگ


 تیم مِی شان به صورت تخصصی بیش از 13 سال است که در حوزه ی بازاریابی ، برندینگ و فروش در حال خدمت رسانی است و الان بیش از یکسال است با خلق زیرساخت های تخصصی در حوزه ی برندینگ به انجام

 • - تحقیقات بازار با نگرش شناخت مخاطبان و رقبا در حوزه ی برندینگ 
 • - طراحی و پیاده سازی برنامه های خاص بازارشناسی ، بازاریابی  و بازارسنجی برای برند 
 • - طراحی و پیاده سازی کمپین های یکپارچه سازی هویت های اجرایی برند
 • - طراحی و پیاده سازی استراتژی های برندینگ برای واحدهای مختلف سازمان 
 • - طراحی و پیاده سازی کمپین های تبلیغات برند
 • - تربیت مدیر برند و مدیر تبلیغات برند 
 • - طراحی و پیاده سازی برنامه های خلق برند و مدیریت برند ( برندینگ ) 
 • -  طراحی و پیاده سازی برنامه های فروش برندینگ
 • - کنترل تجربه ی مشتریان در تقابل با برند و انجام برنامه های مدیریت تجربه مشتریان برند
 • - و مشاوره برندسازی

 مشغول است . ساخت برند کاری علمی ، تخصصی و مهارتی است که پیشنهاد میکنیم در صورت نیاز به داشتن برندی کامل ، سالم ، درست و هوشمند به مراکز تخصصی خلق برند و برندینگ مراجه کنید .

فراموش نکنید که برند تمام کسب و کار شماست .

 •  تلفن مستقیم مدیر بخش برندسازی : 09109922113
 •  تلفن مستقیم مدیر بخش تبلیغاتِ برند : 09109922114