Creativity

Innovation

Originality

Imagination

 

Salient

Salient is an excellent design with a fresh approach for the ever-changing Web. Integrated with Gantry 5, it is infinitely customizable, incredibly powerful, and remarkably simple.

Download

اگر الفبای برندسازی به خوبی رعایت کرده باشید پیش از اینکه به مرحله ی توسعه ی محصول برسید می باید یک محصول متمایز و قابل فروش را ایجاد کرده باشید و البته تا حدی از موفقیت آن مطمئن باشید . پس از آن به تحقیق بازار بپردازید و نقشه ی خرید مشتری را شناسایی کرده باشید و با تحلیل نتایج تحقیقات بازار به جایگاه سازی برند ، شخصیت برند ، قول و وعده ها ، جوهره و ویژگی های برند پرداخته باشید . ( البته در ایران موارد نادری هم مشاهده می شوند که ابتدا حوزه ی عملکرد را مشخص کرده اند ، براساس نظر مصرف کننده و نیازهای مصرف کنندگان به طراحی یک محصول خاص و متمایز پرداخته و بعد به طراحی هویت برند پرداخته اند ! ولی آنقدر این تعداد انگشت شمارند که در این متن از آنان چشم پوشی می کنیم. )

اگر همه ی مراحل را تا اینجا درست عمل کرده باشیم به مبحثی به اسم توسعه ی محصول می رسیم . توسعه ی محصول شرایط مختلفی دارد که با توجه به شرایط نامشخص اقتصادی کشور ، رقابت قیمتی برای توسعه ی محصول را باید صاحبان کسب و کار به عنوان آخرین راه حل در نظر بگیرند و به فکر توسعه ی خلاقانه ی محصولات خود باشند . لازم به ذکر است که در توسعه ی محصول باید راه مخصوص به برند با توجه به جوهره و هویت طراحی شود ولی در اینجا ما موارد کلی توسعه محصول را بیان می کنیم ( باز هم ذکر می کنم در نمونه ی واقعی به توسعه ی محصول باید هوشمندانه ، دقیق و واقعی نگاه کرد )

  • توسعه ی محصول با تغییر شکل ظاهری

در مورد مواد غذایی و خوراکی ها این روش خلق تمایز یکی از راه های اثرگذار است که البته صاحبان برندهای موفق کاملا نسبت آن توجیه هستند – برند چوپان در شیر و شیرکاکائو ها و یا ساندویچی رضا لقمه و ... – به جز صنف مواد غذایی تا حدی صنف پوشاک هم سعی در استفاده از این تمایز کرده است.

عکس

  • توسعه ی محصول با تغییر عملکرد

معمولا در ایران برندهایی که از این روش استفاده می کنند بسیار موفق هستند . بنا به تحقیقاتی که ما در مورد رفتار مصرف کنندگان انجام داده ایم ایرانی ها عاشق استفاده از محصولات و برندهایی که بصورت کامل نیاز مصرف کننده را هنگام مصرف برطرف می کنند و یا علاوه بر برطرف کردن نیاز اصلی کاربردی دیگر را هم برطرف می کنند. برای مثال چای های کیسه ای مثل قاشق طراحی شده اند. اما متاسفانه این امکان از نگاه تولیدگان و مالکان برند ما دور مانده است.

عکس

  • توسعه ی محصول با بسته بندی متفاوت

اهمیت بسته بندی در بازاریابی و برندینگ به قدری زیاد است که از آن به عنوان وسیله ی ارتباطی خاموش یاد می شود . تحقیقات زیادی هم بیانگر این مورد است ، از شکست سس خرسی در مقابل سس موشکی در سال 77 گرفته تا خرید محصولاتی که تنها دلیل خریدشان نوع کیفیت بسته بندی در محصولات یکسان است . برای مثال برندی که بسته بندی مانتوهایش یک کیف شیک پارچه است بسیار انگیزه ی بیشتری در مصرف کننده برای خرید مجدد می دهند. متاسفانه یکی از نقاط ضعف های مدیران عامل ایرانی نپذیرفتن این واقعیت که – بسته بندی بر سلیقه و مزه اثر دارد – به هویت های بصری و نقاط تماس برند اهمیت کافی نمی دهند و البته سهم بازار زیادی که می توانند داشته باشند را به رقبا میدهند

عکس