مقالات برندینگ -

مقالات تبلیغات -

مهارت پروری - دوره آموزشی -

دریافت مشاوره رایگان

 

رزومه

جهت اطلاع از رزومه ی عملیاتی مِی شان ، خدمات و حوزه ی فعالیت ها و در صورت تمایل به همکاری ، حوزه های موجود برای همکاری با مِی شان لطفا رزومه زیر را دانلود نمایید.

دانلود رزومه

برنامه ریزی رسانه های تبلیغاتی

تعیین رسانه در یک کمپین تبلیغاتی یکی از موضوعات مهم و اساسی ایست که باید برای انتخاب و سبک برنامه ریزی اجرایی آن حساسیت و وسواس جدی ای به خرج دهیم . دلیل اهمیت رسانه در چند موضوع مهم خلاصه می شود که در ابتدا به آنها اشاره می کنیم.

 • بیشتر هزینه ی مالی کمپین در این بخش خلاصه می شود .
 • یک پیام خوب و یک ایده تبلیغاتی عالی در صورت عدم انتقال از کانال های اطلاع رسانی درست به مخاطبان ، هیچ ارزشی ندارد.
 • عدم برنامه ریزی درست برای سبک اطلاع رسانی – تعداد تکرار یک پیام ، نحوه ی تکرار و ... – باعث عدم اثرگذاری و افدام مناسب به عمل در مخاطبان خواهد بود.
 • رسانه یکی از نقاط انتقال تداعیات برند به مخاطبان است و باعث قضاوت و تصمیم گیری مخاطبان در مورد برند می شود. ( حتی گاها باعث انتقال یک حس نادرست در مخاطبان میشود)

برنامه ریزی رسانه ها بخش مهمی از فرآیند تبلیغات و در نهایت فرآیند برنامه ریزی یک نام تجاری محسوب می شود . با توجه به تغییرات روزمره ی رسانه ها ، امروزه نیاز به طراحی یک کمپین اثرگذار بیش از پیش حس می شود  و در سراسر جهان از مدل ها و معیارهای خاصی برای طراحی ، برنامه ریزی و ارزیابی رسانه ها استفاده می شود .

اما در ایران ، موضوع طراحی و برنامه ریزی رسانه های اطلاع رسانی و تبلیغاتی متاسفانه توسط اکثر آژانس های تبلیغاتی بسیار کم اهمیت جلوه می کند و از آنجا که اکثر آژانس های بزرگ تبلیغاتی آژانس های فروش رسانه های محیطی و تلویزیونی بوده اند، اهمیت چندانی به موضوع برنامه ریزی رسانه ای ، ارزیابی ، فیدبک گیری و بهینه سازی برنامه های کمپین های بازاریابی ، تبلیغات و اطلاع رسانی نمی دهند در واقع تمامی اکثر شرکت های تبلیغاتی و برندسازی ایرانی تلاششان را می کنند تا بتوانند به فروش رسانه هایشان اقدام کنند و موضوعاتی نظیر طراحی و برنامه ریزی رسانه ای و ارزیابی موضوعاتی فرعی و درجه دوم برایشان محسوب می شود .

در برنامه ریزی رسانه های در ایران امکان اندازه گیری مخاطبان پیش از اجرا و پس از اجرا وجود ندارد و برای ارزیابی از شیوه های متفاوت دیگری استفاده می شود ، اما احتمالات بر پایه تحلیل وضعیت کمک شایانی به انتخاب رسانه هایی که به افزایش سهم بازار و مخاطبان غیر تکراری کمک می کنند دارد.

در هنگام طراحی IMBC و IMC پس از خلق ایده اصلی باید کیفیت مخاطبان به کمک ویژگی های مرتبط با مخاطبان بررسی گردد برای مثال بررسی فعالیت ها و عادت ها ، افراد تاثیرگذار در مقابل افراد تاثیر پذیر ، میزان توجه محیطی مخاطبان ، ویژگی های جمعیت شناختی و ... کمک شایانی به کارا تر کردن پیام ، مقدار تکرار در رسانه ها ، اثرگذاری و ... دارد.

در دنیای افسار گسیخته ی امروز آزانس های تبلیغاتی و رسانه ها این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند ، زیرا عدم بررسی مخاطبان ، پیام ها و رسانه ها منجر به از بین رفتن پول ، زمان و جان گرفتن رقبا می شود.

همچنین باید در نظر داشته باشیم پیش از طراحی و برنامه ریزی برای رسانه ها ، طراح رسانه ، آژانس تبلیغاتی یا مشاور باید نسبت به تمامی رسانه ها دیدگاه کاملی داشته باشد. برای مثال در مورد تبلیغات اینترنتی باید در ابتدا نقاط قوت و ضعف تبلیغات اینترنتی بدانیم:

نقاط قوت تبلیغات اینترنتی:

 • ارتباط یک به یک
 • حجم زیاد کاربران در مقابل تبلیغات
 • انعطاف پذیری
 • تبلیغات تعاملی

نقاط ضعف تبلیغات اینترنتی:

 • نادیده گرفته شدن به آسانی
 • کنترل در اختیار پخش کننده تبلیغ و مخاطب است نه آگهی دهنده.
 • سرعت فناپذیری آن بالاست
 • بی اعتمادی در ذات خود دارد
 • امکان گزینش کاربران وجود ندارد.

و پس از آن باید سایر رسانه های تبلیغاتی از جمله

 تبلیغات روزنامه ای

تبلیغات در مجلات تخصصی مصرف کنندگان

تبلیغات در نشریات تجاری

تبلیغات تلویزیونی

تبلیغات رادیویی

تبلیغات مستقیم از طریق پست یا بازاریابی مستقیم

تبلیغات محیطی

تبلیغات عبوری

تبلیغات در محل فروش

به همین سبک اقدام به مقایسه و بررسی رسانه ها شود تا به نتیجه ی مناسب مورد نظر برسد.

در نهایت هم پیشنهاد می کنیم که اگر شما به عنوان یک مدیربازاریابی ، مدیریت عامل ، صاحب کسب و کار و یا مدیر برند در مورد رسانه ها قرار است با شرکت ها و یا آژانس تبلیغاتی همکاری کنید ، در مورد نحوه ی تاثیر و چگونگی تداوم یک ایده روی مخاطبان به کمک رسانه ها نگاهی شفاف و پاسخی واضح پیش از شروع کمپین دریافت کنید . در صورت تمایل برای مشاوره رایگان یا کسب اطلاعات در حوزه برنامه ریزی رسانه های تبلیغاتی با شماره 09109922113 تماس بگیرید.