مقالات برندینگ -

مقالات تبلیغات -

مهارت پروری - دوره آموزشی -

دریافت مشاوره رایگان

 

رزومه

جهت اطلاع از رزومه ی عملیاتی مِی شان ، خدمات و حوزه ی فعالیت ها و در صورت تمایل به همکاری ، حوزه های موجود برای همکاری با مِی شان لطفا رزومه زیر را دانلود نمایید.

دانلود رزومه

برند BMW

 • حوزه ی عملکرد برند : تولید موتورسیکلت با برند BMW ، تولید خودرو با برند BMW ، ارائه خدمات مالی  با برند BMW
 • حوزه ی عملکرد جغرافیایی برند : در کل دنیا ( بیش از 150 کشور)
 • نوع معماری برند : هیبریدی
 • دفتر مرکزی برند : مونیخ آلمان
 • درآمد برند ( براساس یورو) : 92175 میلیارد یورو در سال 2015 – 80104 میلیارد یورو در سال 2014
 • سود برند ( براساس یورو ) : 6396 میلیارد یورو در سال 2015 – 5817 میلیارد یورو در سال 2014
 • تعداد پرسنل : 122244 در سال 2015
 • رقبای اصلی برند : کرایسلر گروه LLC، Daimler AG، شرکت فورد موتور، شرکت جنرال موتورز، شرکت موتور هوندا، شرکت موتور هیوندای، شرکت موتور نیسان، تاتا موتورز، تویوتا موتور، فولکس واگن AG و بسیاری از شرکت های خودروسازی دیگر.
 • شخصیت برند : HERO یا قهرمان

گروه صنعتی BMW    یک شرکت خودرو سازی تولید و فروش اتومبیل و موتور سیکلت در سراسر جهان است. این شرکت بزرگترین تولید کننده خودروهای لوکس و بزرگترین تولیدکننده خودرو در جهان است که تولید 2.279 میلیون اتومبیل دارد.

BMW  اتومبیل و موتورسیکلت های خود را تحت 5 مارک مختلف در بازار عرضه و به فروش می رساند :

BMW , Mini , Rolls-Royce , Motorrad , Husqvarana

و بازارهای اصلی این شرکت عبارتند از: چین، ایالات متحده آمریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه. ( که این شرکت در چین فقط به تنهایی از برند BMW  خود بیش از 464،000 خودرو و موتور سیکلت فروخته است. )

جدول SWOT در طبقه خودر - برند BMW

ضعف قوت
- به عنوان یک برند پورتفلیو جهانی سبد محصولات کمی برای مشتریان دارد.
- میزان بدهی برند بالاست
- یکی از با ارزش ترین برندها در تولید خودرو در جهان است
- در گستره متنوع جغرفیایی فعال است و درآمد زایی از بازارهای متنوعی دارد.
- عملکرد موفقی در چین و بازار چین دارد.
- محصولات به واسطه ی مهندسی کامل تولید تجربه رانندگی عالی را برای راننده خلق می کنند.
- صلاحیت در خودروهای هیبریدی و الکتریکی دارد.
- استراتژی روشن برای دیدار با چالش ها و روند های آینده طراحی و به مرز اجرا درآورده است
تهدید فرصت
- افزایش رقابت در بازار خودروهای جهانی
- افزایش مقررات دولتی ممکن است هزینه ها را افزایش دهد
- افزایش کیفی و حضور خودروهای آمریکایی در بازار خودرو

 

- افزایش قیمت سوخت
- افزایش رفاه عمومی و تقاضا برای خودروهای ارزشمند مستقل
- ضعیف شدن ارزش یورو به واحد پول سایر کشورها
- نسخه های جدید ، خاص و متنوع

 

تحلیل نقاط قوت – ضعف – فرصت و تهدید

نقاط قوت برند BMW با تکیه بر جدول SWOT

یکی از با ارزش ترین برندها در تولید خودرو در جهان است

طبق گفته Interbrand، برند  BMW، سومین برند برتر جهان با ارزش 41.5 میلیارد دلار است.  البته فوربس برند  BMW را به عنوان دومین برند با ارزش خودرو در جهان، به ارزش 28.8 میلیارد دلارمعرفی کرده است .در لیست اسامی برند خودرو فقط برندهای تویوتا و مرسدس بنز توانسته اند با BMW رقابت کنند.
ارزش برند BMW در سنجش اعتبار برند مثبت ارزیابی شده است و به این معنا است که نام تجاری BMW یکی از برند های شناخته شده خودرو در جهان است . همچنین    BWMدارای شهرت در تولید وسایل نقلیه کاملا مهندسی شده است که تجربه یک رانندگی لوکس را به شما هدیه می دهد .
این نقطه ی قوت در برند BMW به شما کمک می کند تا در به رسمیت شناختن نام تجاری بالا به شرکت موفق تر عمل کنید و  محصولات و خدمات مربوط به برند را سریعتر و بدون هزینه تبلیغات سرسام آور معرفی کند.


در گستره متنوع جغرفیایی فعال است و درآمد زایی از بازارهای متنوعی دارد.

BMW   بر خلاف بسیاری از رقبای خود در آلمان ، به بازار آلمان و یا تنها چند بازار بزرگ برای فروش محصولات و کسب  درآمد خود تکیه نمی کند.
یکی از بازار اصلی BMW با توجه به درآمد و حجم فروش وسایل نقلیه اش ، کشور چین است ، جایی است که این شرکت بیش از 464،000 دستگاه خودرو و موتور سیکلت فروخته و در سال 2015 فروش 15.856 میلیارد یورو درآمد داشته است. با این حال، این تنها 17.2٪ از کل درآمد برند BMW است.


عملکرد موفقی در چین و بازار چین دارد.

 

کشور چین یکی از بزرگترین بازار فروش خودرو در جهان است ، این کشور به تنهایی 25.1 میلیون دستگاه در سال 2015 به فروش رسانده است . در واقع تمامی سازندگان خودرو تلاش می کنند تا تا بازار خودروهای چینی را تحت سلطه خود درآورند که البته معمولا چندان موفق نیستند. اما این قانون در مورد برند  BMW صدق نمی کند.
موفقیت BMW در چین به واسطه ی همکاری قوی با شرکت خودروسازی چینی با نام  Brilliance Auto Group  رسما در چین با هدف تولید و فروش محصول مختلف و برندهای مختلف کمپانی BMW شروع شد . این سرمایه گذاری مشترک BMW Brilliance Automotive Ltd.، نام گرفت .
مشارکت قوی در چین، موفقیت BMW در بازار و رشد فروش آینده را تضمین می کند.


محصولات به واسطه ی مهندسی کامل تولید تجربه رانندگی عالی را برای راننده خلق می کنند.

 

BMW عمدتا در بخش خودروهای لوکس خود ، با رقبای هم سطحش مانند مرسدس بنز، لکسوس و آئودی رقابت می کند . این شرکت عمدتا خودروهای خود را با تکیه بر فناوری های پیشرفته خود ، مثل راحتی خودرو ، لوکس بودن و استثنایی بودن خودروها ،  منحصر به فرد بودن ، و پشتیبانی عالی در تایید کیفیت بالای ساخت، برای مخاطبان تشریح می کند. برخی از شرکت های خودروسازی – رقبای برند – با بررسی نسبت قیمت / عملکرد از برند  BMW  به عنوان یک معیار سنجش استفاده می کنند.


صلاحیت در خودروهای هیبریدی و الکتریکی دارد.

 

BMW اولین خودروی الکتریکی خود را با نام BMW i3 در سال 2013 منتشر کرد. در طول دو سال بعد ، BMW i3  به سومین خودروی برتر دنیا تبدیل شد.  در سال 2014،  BMW یک پلاگین جدید برای خودروهای هیبریدی جدید با نام تجاری iV را به بازار معرفی کرد و در بازار خودروهای هیبریدی (PHV) قرار دارد.
در سال 2016، BMW  ، 4 PHV را به ناوگان خود اضافه کرد و پس از آن یک خودرو کاملا الکتریکی و 5 PHV را به بازارمعرفی و ارائه کرد .  این شرکت در حال حاضر 100،000 واحد از این وسایل نقلیه را به فروش می رساند و با توجه به موفقیت های خود، طبق چشم انداز خود در سال 2020، برنامه دارد که خودروهای صرفا الکتریکی خود را معرفی می کند.
اگر چه، BMW نمی تواند با تویوتا در بخش خودرو هیبریدی رقابت کند، شایستگی آن در ساخت وسایل نقلیه هیبریدی و الکتریکی قوی تر از اکثر رقبا است.

 


استراتژی روشن برای دیدار با چالش ها و روند های آینده طراحی و به مرز اجرا درآورده است.

 BMW دارای استراتژی روشن در مورد چگونگی دیدار با چالش های آینده است که ممکن است با آن روبرو شود استراتژی  ها به  شرکت کمک می کنند تا درک و برنامه مشخصی از آنچه که شرکت باید دنبال می کند و جایی که تلاش های خود را تمرکز می کند، را به روشنی بدانند.
 برای مثال
BMW باید روی وسایل نقلیه هیبریدی و الکتریکی به عنوان فناوری آینده در وسایل نقلیه فعال ترعمل کند.
تمرکز روی تولید رانندگی مستقل – در مورد خودروهای بدون نیاز به راننده – و تحقیق و بررسی روی عملکرد رقبا را بخشی از فعالیت خود قرار دهد.

توان بالقوه خودرو ها در دیجیتال سازی و فعالیت از طریق اتصال به سیستم های دیجیتالی را ارتقا دهد.

 

تحلیل ضعف برند BMW با تکیه بر جدول SWOT

به عنوان یک برند پورتفلیو جهانی سبد محصولات کمی برای مشتریان دارد.

 

کمپانی خودرو BMW تنها شامل 3 مارک با نام های BMW، Mini و Rolls-Royce است.
در سال 2015، این شرکت تنها 338،466 مدل از اتومبیل های MINI و 3785 مدل از اتومبیل های Rolls-Royce خود را از مجموع 2447485 فروند خودرو فروخته شده فروخت. با توجه به اینکه فروش این برند مبلغ 85.536 میلیارد یورو بوده است، 92.8 درصد از کل درآمد گروه BMW را فروش خودروهای این برند تشکیل داده که اکثر فروش آن متعلق به خودروهای برند BMW بوده است، در واقع درآمد این شرکت به شدت وابسته به فروش لوکس BMW خود است.

علاوه بر این، تداعی محصولات این شرکت در ذهن مشتریان عمدتا بر روی خودروهای سواری تمرکز دارد، در واقع بصورت دقیق تر، وسایل نقلیه لوکس کوچک و متوسط و سواری های خاص. این کمپانی هیچ وسیله نقلیه وانت، وسایل نقلیه سبک و سنگین تجاری و یا اتوبوس ها را ارائه نمی دهد تا ویژگی های آن را متفاوت سازد.

این شرکت هیچ نام تجاری خودرویی را برای مصرف کنندگان با درآمد پایین یا درآمد متوسط ندارد که نمی توانند از ماشین های لوکس استفاده کنند ندارد .این موضوع شرکت و درآمد شرکت را در معرض خطر قرار می دهد، اینگونه بیندیشیم که هنگامی که شرایط اقتصادی بدتر شود یا سلیقه ی مصرف کنندگان تغییر می کند یا یکی از برندها در بخشی از عملکرد خود ضعیف عمل کند، تبلیغات منفی زیادی علیه خودش به وجود خواهد آورد.


میزان بدهی برند بالاست.

 

بدهی های BMW او را به بزرگترین شرکت تولید کننده مقروض دنیا تبدیل کرده است . میزان این بدهی ها در پنج سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است و در سال 2015 به 130 میلیارد یورو رسیده است. افزایش چشم گیر بدهی های BMW در سال های 2014 و 2015 نمایان شدند و دلیل آن ها عمدتا به علت سرمایه گذاری های بزرگ در فن آوری مربوط به وسایل الکتریکی و رانندگی اتوماتیک بوده است.

 

تحلیل فرصت برند BMW با تکیه بر جدول SWOT

افزایش قیمت سوخت

 

قیمت سوخت در چند سال گذشته پایین بوده و انتظار می رود در آینده نزدیک با توجه به تغییرات سیاسی در واردات نفت افزایش یابد. همواره قیمت های پایین سوخت تقاضا برای وسایل نقلیه بزرگ و پر مصرف مانند کامیون های وانت و ... را افزایش می دهد . بسیاری از شرکت ها، از جمله جنرال موتورز، فورد، کرایسلر با بهره مندی از قیمت های پایین سوخت ، به تولید کامیون ها و خودروهای پر مصرف کرده اند .
در همین زمان، BMW با سرمایه گذاری در خطوط خودروهای کوچک و هیبریدی تصمیم به رقابت در محدوده وسیله نقلیه کوچک تر کرد و این بدین معناست تقاضا برای وسایل نقلیه کوچک همیشه با افزایش قیمت سوخت افزایش می یابد.


افزایش رفاه عمومی و تقاضا برای خودروهای هوشمند  

 

در حال حاضر نزدیک به 33 شرکت در حال کار بر روی وسایل نقلیه هوشمند ( که برای حرکت نیاز به راننده ندارند ، دیجیتالی کنترل می شوند و ... ) هستند. برخی از شرکت ها ، از جمله گوگل، فورد و تسلا، خودروهای تمام هوشمند خود را در جاده ها آزمایش می کنند و البته هیچکدام از این شرکت ها اتومبیل ها را برای عموم مردم نمی فروشند. تقاضای دقیق یا ارزش روبه رشد این بازار تا سال 2025 در حدود 45 میلیارد دلار تخمین زده می شود .
BMW نیز باید توسعه فن آوری خودرو تمام هوشمند خود را افزایش دهد و در صورت نیاز باید بتواند مهارت های مورد نیاز را بدست آورد، در غیر اینصورت از گوگل، فورد یا تسلا در این رقابت عقب خواهد ماند.


ضعیف شدن ارزش یورو به واحد پول سایر کشورها

اکثریت درآمد BMW از کشورهای منطقه به یورو است ( در واقع یورو ارز استاندارد شرکت در معاملات تجاری شرکت است.) بنابراین، تغییرات نرخ ارز یورو، تاثیر کمی بر درآمد و سود شرکت دارد. با این وجود، نرخ ارز همچنان صادرات به کشورهای دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد و این بدین معنی است که کاهش نرخ ارز یورو نسبت به ارزهای دیگر، به نفع شرکت است.
کاهش نرخ ارز یورو در برابر دلار آمریکا باعث می شود که خودروهای BMW برای شهروندان ایالات متحده ارزان تر باشند . و این یعنی افزایش صادرات خودرو به ایالات متحده یا سایر کشورها.


نسخه های جدید ، خاص و متنوع

سهم بازار شرکت های خودرو سازی به طور قابل ملاحظه ای با زمان بندی و فرکانس انتشار مدل های جدید مواجه شده است. از لحاظ تاریخی، مصرف کنندگان تمایل دارند مدل های جدید خودرودر بازه های زمانی چهار یا پنج ساله ارتقاء قابل توجهی داشته باشند ، تکنولوژی های عجیبی به همراه داشته باشند و تنها تغییرات قابل ملاحظه ای در بین آنها باشد.

BMW نیز با توجه به افزایش انتظارات مصرف کننده در ارتباط با فن آوری درون خودرو و ماهیت رقابت در صنعت، استدلال خود را برای انتشار مدل های به روز در خودرو افزایش داده است.

 

تحلیل تهدید برند BMW با تکیه بر جدول SWOT

افزایش رقابت در بازار خودروهای جهانی

 

با وجود این واقعیت که بازار جهانی خودرو در حال حاضر بسیار رقابتی است، به دلیل افزایش تولید وسایل نقلیه، تغییرات سریع فناوری، ورود به بازارهای جدید – niche market - و اشباع بازارهای بزرگ، افزایش می یابد.
شرکت های خودروسازی جدید، مانند تسلا با ماشین های الکتریکی، BMW  را در بخش خودروهای الکتریکی رقابت می کند. علاوه بر این، گوگل، که سعی در ساخت اتومبیل های خود رانندگی می کند و این صنعت خودرو سازی سنتی را تهدید می کند. رقابت بیشتر از این حقیقت است که ظرفیت تولید جهانی خودرو به مراتب بیش از تقاضا است. در سال 2015، ظرفیت تولید بیش از حد جهانی بیش از 31 میلیون واحد در بر داشت.


افزایش مقررات دولتی ممکن است هزینه ها را افزایش دهد

 

بسیاری از دولت ها در سراسر جهان متعهد به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای هستند و ابتکارات بهره وری سوخت را تشویق می کنند. همیشه یک خطر وجود دارد که چنین اقدامات زیست محیطی ممکن است هزینه های تولید را برای تولید کنندگان خودرو افزایش دهد و این هزینه ها در بازار بسیار رقابتی کنونی تهدیدی جدیدی برای اکثر تولید کنندگان است.


افزایش کیفی و حضور خودروهای آمریکایی در بازار خودرو

 

در ایالات متحده آمریکا، سال های 2015 و 2016 بهترین سال برای صنعت خودرو بود. از سال 2007 فروش خودروهای جدید به طور متوسط تقریبا 6 درصد افزایش یافته است. هر خودروساز که در ایالات متحده رقابت می کرد حتی در هنگام از دست دادن سهم بازار توانست رقم فروش خود را افزایش دهد. جنرال موتورز همچنین از آن بهره گرفت.
با این وجود، رشد بازار خودرو در ایالات متحده کاهش می یابد.  و فروش خودروهای جدید با توجه به بازار بیش از حد اشباع، در چند سال آینده کاهش خواهد یافت یا به صفر خواهد رسید.

 

.

در صورت تمایل به مطالعه ی سایر مقالات برندینگ ، کلیک کنید

مقالات تخصصی در حوزه ی تحلیل و بررسی برند و برندینگ


 تیم مِی شان به صورت تخصصی بیش از 13 سال است که در حوزه ی بازاریابی ، برندینگ و فروش در حال خدمت رسانی است و الان بیش از یکسال است با خلق زیرساخت های تخصصی در حوزه ی برندینگ به انجام

 • - تحقیقات بازار با نگرش شناخت مخاطبان و رقبا در حوزه ی برندینگ 
 • - طراحی و پیاده سازی برنامه های خاص بازارشناسی ، بازاریابی  و بازارسنجی برای برند 
 • - طراحی و پیاده سازی کمپین های یکپارچه سازی هویت های اجرایی برند
 • - طراحی و پیاده سازی استراتژی های برندینگ برای واحدهای مختلف سازمان 
 • - طراحی و پیاده سازی کمپین های تبلیغات برند
 • - تربیت مدیر برند و مدیر تبلیغات برند 
 • - طراحی و پیاده سازی برنامه های خلق برند و مدیریت برند ( برندینگ ) 
 • -  طراحی و پیاده سازی برنامه های فروش برندینگ
 • - کنترل تجربه ی مشتریان در تقابل با برند و انجام برنامه های مدیریت تجربه مشتریان برند
 • - و مشاوره برندسازی

 مشغول است . ساخت برند کاری علمی ، تخصصی و مهارتی است که پیشنهاد میکنیم در صورت نیاز به داشتن برندی کامل ، سالم ، درست و هوشمند به مراکز تخصصی خلق برند و برندینگ مراجه کنید .

فراموش نکنید که برند تمام کسب و کار شماست .

 •  تلفن مستقیم مدیر بخش برندسازی : 09109922113
 •  تلفن مستقیم مدیر بخش تبلیغاتِ برند : 09109922114