مقالات برندینگ -

مقالات تبلیغات -

مهارت پروری - دوره آموزشی -

دریافت مشاوره رایگان

 

رزومه

جهت اطلاع از رزومه ی عملیاتی مِی شان ، خدمات و حوزه ی فعالیت ها و در صورت تمایل به همکاری ، حوزه های موجود برای همکاری با مِی شان لطفا رزومه زیر را دانلود نمایید.

دانلود رزومه

بازاریابی در شرایط سخت - بازاریابی در روزهای مقاومت مصرف کنندگان در خرید

بازاریابی در کرونا

با توجه به " دوره ی عجیبی که در آن قرار گرفته ایم ، دوره ی رکود خرید و نبود فروش برای کسب و کار ها ، دوره ی صرفه جویی در مصرف " باید تغییراتی در شیوه ی بازاریابی کسب و کار ها شکل بگیرد تا نتایج نگران کننده در حوزه ی فروش ادامه پیدا نکند .

بخواهیم باور کنیم با خیر ، مصرف کنندگان در این روزها کاملا از لحاظ سیاسی و اجتماعی آگاه هستند. اخیرا مطالعه ای در رسانه ی  Morning Consult به نگارش در آمد که نشان می داد مخاطبان برند ها در این روزها ، مثل گذشته برایشان مسائلی مثل بیان  "ارائه ی چیزهای درست " یا " کنترل و رعایت یکپارچگی در جزئیات توسط برند ها " الویت اول خرید نیست . مخاطبان این روزها برندهایی را انتخاب می کنند که از آنها پشتیبانی کنند و یا خدمات پس از فروش مطمئنی ارائه کنند.

و این موضوع یک مساله ی جهانی است . اگر بی طرفانه نگاه کنیم اعتراضات به بی عدالتی ها ، رکود اقتصادی ، مشکلات مالی ، تنش های سیاسی ، بیماری و موارد بهداشتی در اکثر نقاط جهان به صدا در آمده و شرکت های کوچک و متوسط اصلی ترین آسیب پذیران در این پروسه ها هستند .

خب با این شرایط فقط باید با دقت تغییرات لازم را بدهیم !

کمی به عقب برگردیم . از زمان ورود به عصر دیجیتال ، گسترده کاغذی کسب و کارها برای پروموشن ها و تبلیغات تغییر کرد . شرکت ها هویت خود را به دنیای دیجیتالی منتقل کردند و وب سایت ها و حساب های رسانه های اجتماعی و برندهایی با هویت کاملا دیجیتالی متولد شدند .

این باعث شد رقابت ها جدی تر از گذشته شکل بگیرید . بستر های معرفی کم هزینه تر شدند ، دسترسی به مخاطبان آسان تر شد و هر فرد برای ارتباط به دنیای مورد علاقه اش نیاز به یک دستگاه دیجیتالی ای که بتواند اینترنت وصل شود داشت.

 


بازاریابی در کرونا

اما اینکه در این روزها باید چه کنیم مبحثی است که باید در مورد آن صحبت کرد ، نتیجه گرفت و وارد اجرا شد .

اصالت در بازاریابی – صداقت در بیان

اصالت در بازاریابی همیشه بهترین روش بوده است ، اما در این اوضاع و با وجود تنش های سیاسی و ناآرامی های اجتماعی و Covid-19 ، اصول بازاریابی و اصالت در بازاریابی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

به عنوان مثال ، در پاسخ به بیماری همه گیر ویروس کرونا ، آمازون تبلیغاتی را منتشر کرد که از کارمندان "قهرمان" خود تشکر می کند و پایبندی شرکت به حفظ سلامت و ایمنی آنها را توصیف می کند. این تبلیغ صمیمانه به نظر می رسید ، اما مشخص شد که شرکت آمازون برای جلوگیری از اغتشاشات در مورد اجتماعات کارکنان به دلیل نگرانی در مورد ایمنی محل کار ، دست به تغییرات عمده ای زده است ، به عبارتی این تبلیغ صرفا یک نمایش تبلیغاتی بود .

(یا بسیاری از بازیگران که در این دوران با تبلیغاتی عجیب در مورد کرونا ، چهره ی برند شخصی شان را نابود کردند )

از نظر کسب و کارهای باهوشی مثل اوبر ، وقت آن است که فروتن باشیم ، در برابر هرگونه خطایی تسلیم شویم و به جنبه ی انسانی افراد حاضر در کسب و کارمان ، دغدغه ها و نگرانی های کارمندان مان – درست مثل مخاطبان برند ها – نگاه کنیم .

این سطح از فروتنی و اصالت در کنار اصول آمیخته ی بازاریابی همان چیزی است که مشتریان یک برند در حال حاضر می خواهند مشاهده کنند و به شرکت ها کمک می کنند تا در شرایط نابهنجار این روزها برای مخاطبان شان اعتماد سازی کنند.

شرکتهایی که آنچه در جهان می گذرد را تصدیق می کنند و صادقانه می خواهند همه چیز را بهبود ببخشند ، با مشتریان خود تعامل درستی ایجاد می کنند .

بیاییم یک مثال – که این روزها تبلیغاتش را خیلی هم می بینیم ، یک فروشگاه بزرگ زنجیره ای - در نظر بگیریم ، برندی تصمیم می گیرد بخشی از درآمد خود را به ازای فروش هر کالا به خانواده های نیازمند اختصاص بدهد . همه چیز خوب پیش می رود تا آنجا که مردم بعد از مدتی هیچ نتیجه ای از این اعتماد به دست نمی آورند ، یعنی مخاطبان هیچ رضایتی از فردی یا هیچ عملیات اجرایی ای از گروهی نمی بینند و این در پیاده سازی اصالت و صداقت مخاطبان را دچار عدم باورپذیری می کنند .

این روزها ، عملیات بازاریابی ( مارکتینگ ) شامل آمیخته ی بازاریابی ، پذیرفتن یک مسئولیت اجتماعی و اصالت در اجراست .

اصالت فقط به بیان خدمات محدود نمی شود . شرکت ها باید بنا به اصول کلی برند و بازاریابی و با پذیرش مسئولیت اجتماعی و حمایت های فردی از مخاطبان به خلق فرصت برای همدل بودن با مخاطبان بپردازند .

این فرصت شاید برای یک شرکت ارائه دهنده ی خدمات تلفن همراه ارائه ی اینترنت رایگان به معلمین و یا پزشکان باشد و برای یک تولیدکننده ی مواد غذایی ، ارائه ی مواد غذایی به خانواده های کم درآمد و یا برای یک پارچه فروشی ، پارچه برای تولید ماسک یا گان برای بیمارستان های مناطق محروم و ...

این عملیات بخشی از سیستم بازاریابی شرکت هاست در راستای عملکرد هویت برند و مسئولیت اجتماعی و کمک می کند به برند ها در اصالت و اثربخشی کمپین هایشان.

باهم چهار نکته ی بازاریابی را که در مدت در فعالیت های روزانه ام در قبال شرکت ها در نظر می گیرم را بررسی کنیم:

1 - در روزهای کرونا قدم  هایی فراتر از چشم انداز شرکت خود بردارید .

تیم های بازاریابی غالباً بدون در نظر گرفتن هویت برندشان اقدام به ساخت کمپین می کنند. آنها هنگام توسعه پیام و تصاویر خود ، به شدت به تخصص و دیدگاه های داخلی شان اعتماد می کنند ، یک ایده را در نظر می گیرند که نظر خودشان درست ترین و کامل ترین دیدگاه ممکن است و به بازار و فیدبک های احتمالی هیچ توجهی نمی کنند ، زیرا آنها اغلب محصولات خود را بهتر از هر مشابه داخلی و خارجی می دانند – به این بیماری کسب وکارها که اغلب مدیران تولید و مدیران عامل به آن مبتلا هستند ، مارکتینگ مایوپیا یا نزدیک بینی بازاریابی می گویند -  با این حال ، هنگام تلاش برای اظهارنظر در مورد موضوعات حساس ، از دیدگاه های متخصصان بیرون از شرکتتان – مثل نتایج تحقیقات بازار ، دیتا ماینینگ و ... -  استفاده کنید تا اندیشه و صداقت پیام خود را حفظ کنید.

تعیین درست چشم انداز در کرونا

با رهبران برند های رقیب – چه رقبای همسان چه رقبای ناهمسان - ارتباط برقرار کنید ، آنها را تحلیل کنید و در زمانهای نامشخص با بررسی آنها ، پیام ها و تاکتیک های خود را تعدیل یا اصلاح کنند. آنها معمولاً دارای بینشی هستند که می توانند چالشهای پیش رویتان را در معرض دید قرار دهند و به شما کمک کنند از مبارزات غیر منتظره در آینده جلوگیری کنید . علاوه بر این ، مغز مخاطب مورد نظر خود را پیش از هر اقدام نسبت به واکنش مورد نظرتان بسنجید تا از آنچه که می خواهید بشنوند و آنچه برای شان از نظر شما و برند شما مفید نیست ، تا حد امکان پاک کنید . این دو تکنیک می تواند برای شرکت شما مثل آیینه عمل کند و به شما اجازه می دهد همه چیز را با وضوح بیشتری ببینید.

برای تیم های بازاریابی ، روی آوردن به نتایجی خارج از ایده ها و نتایج داخل تیم بازاریابی سازمان ، می تواند به شدت راهگشا عمل کند مخصوصا وقتی که نزدیک بینی بازاریابی آنها را به بیراهه می برد.

یک مثال از یکی از بزرگترین شرکت ها با قوی ترین سیستم های بازاریابی در جهان بخوانیم .

برند Dell ،  چندین سال پیش این شرکت تصمیم گرفت اقدامات بازاریابی خود را با هدف جذب زنان به عنوان جامعه هدف بالقوه و عالی پیش رو افزایش دهد. برای ایجاد یک آرایش جنگی و ورود به بازار رقبا در این کارزار ، یک گروه ویژه داخلی خلق شد ، آنها تصمیم گرفتند برای نبرد از تکنیک ها و ایده های داخلی و پیام های کلیشه ای استفاده کنند . موضوعاتی مانند مد و رژیم غذایی . پس از اجرای زنده کمپین ، در نهایت این کمپین به دلیل واکنش عمومی مردم در مورد محتوای کمپین شکست خورد ! متاسفانه مارکتینگ مایوپیا کار دست گروه بازاریابی این شرکت داد .

2 - گوش دهید ، پردازش کنید و اعتبار سنجی کنید.

وقتی مشتریان یا کارمندان شما ، نگرانی خود را در مورد واکنش شرکت شما به Covid-19 ، بی عدالتی سیاسی – ورزشی یا سایر وقایع فعلی ابراز می کنند ، بیشتر از تلاش نسبت به گوش دادن و ارائه ی یک بازخورد ، به ایده ی خودتان عالی برای پردازش این انتقاد یا نگرانی تلاش کنید. شاید سوال تان این جا این باشد که چگونه اینکار را انجام دهیم ؟

پاسخ :  به اصطلاحات خاصی که آنها استفاده می کنند بسیار توجه کنید و آن ها با ارزش واقعی اش برای برندتان ، مسئولیت اجتماعی برند تان و تکنیک های بازاریابی تان بسنجید و تا حد ممکن به خاطر بسپارید و بپذیرید. سعی نکنید وارد فاز دفاعی از برندتان شوید . این دفاع نا بهنگام مطمئنا از نظر ذهنی در قلب آنها منجر به بروز احساسات نامشخص می شود . احتمالاً تعصبات و پیش فرض های تان را به آنها تزریق خواهید کرد.

بازاریابی در روزهای مقاومت در خرید

در این مواقع آموزش به کارمندان و کنترل تمامی نقاط تماس با مشتریان تان هزینه های بازاریابی تان را تا حد ممکن کاهش خواهد داد . می توانید به آنها آموزش دهید . استفاده از عبارت ها و گزینه های کلمات مناسب را برای کاهش نگرانی های آنها استفاده کنید و نشان دهید که درک می کنید.

با یک مثال واقعی این موضوع را ادامه می دهیم و آنچه اخیراً در استار باکس اتفاق افتاده را در نظر می گیریم .

پس از تظاهرات گسترده ای که در آمریکا علیه نژاد پرستی رخ داد ، شعبات استار باکس در اکثر شهرهای جهان با واکنش های قابل توجهی روبرو شدند ، زیرا مصرف کنندگان فهمیدند خرده فروشان – شعبات استار باکس -  به کارمندان اجازه نمی دهند هر کسی در استار باکس استخدام شود ، آنها باور داشتند که استارباکس با باور "سیاه ها هم حق زندگی آزاد دارند " به صورت نامحسوس مبارزه می کند و این سیاست با گفته های قبلی شرکت در مورد ضد نژاد پرستی و شمولیت مغایرت دارد. استار باکس نگرانی های مصرف کننده را پذیرفت و اخیراً اعلام کرده که 250،000 پیراهن "Black Lives Matter" را برای کارمندان خود تولید و توزیع می کند . این باعث نجات چهره استار باکس شد و به شركت اجازه داد تا حدودی از نو شروع به كار كند.

3 - بدون هیچ تذکر و توضیحی اگر باید عذرخواهی کنید ، عذر خواهی کنید .

قدرت عذرخواهی صادقانه را دست کم نگیرید - حتی اگر این تخلف چندین دهه پیش رخ داده باشد. به عنوان مثال ، لوكاس فیلم در سال 1999 پس از خلق شخصیت " جار بینكس " مورد انتقاد قرار گرفت ، شخصیتی كه به عقیده بسیاری از بینندگان كلیشه های نژادپرستانه است. جورج لوکاس در طول سالهای متمادی هرگونه قصد نژادپرستانه را انکار کرده است و از عذرخواهی به دلیل خلق چنین شخصیت جنجالی خودداری کرده است. اما اکنون ، لوکاس اعتقاد دارد که همیشه فرصتی برای عذرخواهی صادقانه دارد.

اگر برند شما مسئول رنجش افرادی شده است ، باید مسئولیت آن را به عهده خود بگیرد. حتی اگر آن را درک نکردید یا با آن موافق نیستید ، زمانی را اختصاص دهید تا خود حقیقی تان را منعکس کنید و با یک دلیلی مشخص عذرخواهی کنید . اگر تصمیم دارید ابراز پشیمانی کنید ، در حالی که توضیح می دهید چگونه می خواهید تغییر کنید ادامه دهید . هنگام یادگیری ، تحول و اجرای تغییرات ، گزاره های اجرایی مان قابل قبول برای مخاطبان است .

اثرات کرونا

4 - اظهار نظر یک جمله ای نکنید.

با ایجاد معیارهای مشخص در برند تان – هویت برند ، گایدلاین ها ، لحن برند و ... -  اولین گام های یک گفتگوی مداوم که برای ایجاد پیشرفت قابل تأمل و معنی دار طراحی کنید. نشان دهید که چگونه به رشد خود – حتی در شرایط ناهنجار ، همسو با باورهای مخاطبان تان در گایدلاین های برندینک ، ادامه می دهید و مخاطبان تان را در درک این پیشرفت را باز بگذارید.

به برندهای قدیمی ای مثل مینو ، گلرنگ ، پاکشوما و ... دقت کنبد . این روزها ، این برندها با توسعه ی محصول و پورتفولیوی برندشان دارند سعی می کنند که اشتباهات و ناهنجاری های گذشته ی برندشان را کم رنگ کن و سهم بیشتری از بازار بگیرند ، اما تا کنون ، رفتار مناسبی در قبال شرایط فعلی از آنها دیده نشده است . به عنوان یک برند ، برنامه های بازاریابی تان باید به مرور زمان و همسو با رخداد های برند جلو برود ، یک اظهار وجود مداوم و همیشگی .

اگر از مشتریان آنها بپرسید ، در مورد اقداماتی که این برندهای قدیمی و قدرتمند انجام می دهند ، آنچنان نظر خاصی ندارند ، آنها مشتریان وفاداری هستند که فقط هستند و این به دلیل عملکرد مناسب بازاریابی این برندها نیست . در واقع اقداماتی مثل تولید انبوه و توزیع ، اظهارات بدون پیگیری عملی و... در بهترین حالت ، فقط باعث می شود آنها مدت زمان کمی دیده شوندو به سرعت نادیده گرفته می شوند. در بدترین حالت ، برند شما با واکنش شدیدی مواجه خواهد شد و وضعیت بدتری نسبت به سکوت شما خواهد داشت. بهتر است قدم منطقی بعدی را زودتر بردارید که نشان می دهد می توانید "در کنار مشتریان تان و شانه به شانه ی آنها راه بروید".

به عنوان حسن ختام بهتر است بگوییم ، ممکن است شرکت شما در 100٪ مواقع درست عمل نکند ، اما پایبندی به ارزشهای اصلی شما ، برقراری ارتباط با مراقبت و ابراز تمایل برای ارزیابی مجدد دیدگاه مشتریان تان این امکان را برای شما فراهم می کند که ضمن یادگیری و رشد در کنار آنها ، با اعتماد رفتار کنید.

.

در صورت تمایل به مطالعه ی سایر مقالات برندینگ ، کلیک کنید

مقالات تخصصی در حوزه ی تحلیل و بررسی برند و برندینگ


 تیم مِی شان به صورت تخصصی بیش از 13 سال است که در حوزه ی بازاریابی ، برندینگ و فروش در حال خدمت رسانی است و الان بیش از یکسال است با خلق زیرساخت های تخصصی در حوزه ی برندینگ به انجام

 • - تحقیقات بازار با نگرش شناخت مخاطبان و رقبا در حوزه ی برندینگ 
 • - طراحی و پیاده سازی برنامه های خاص بازارشناسی ، بازاریابی  و بازارسنجی برای برند 
 • - طراحی و پیاده سازی کمپین های یکپارچه سازی هویت های اجرایی برند
 • - طراحی و پیاده سازی استراتژی های برندینگ برای واحدهای مختلف سازمان 
 • - طراحی و پیاده سازی کمپین های تبلیغات برند
 • - تربیت مدیر برند و مدیر تبلیغات برند 
 • - طراحی و پیاده سازی برنامه های خلق برند و مدیریت برند ( برندینگ ) 
 • -  طراحی و پیاده سازی برنامه های فروش برندینگ
 • - کنترل تجربه ی مشتریان در تقابل با برند و انجام برنامه های مدیریت تجربه مشتریان برند
 • - و مشاوره برندسازی

 مشغول است . ساخت برند کاری علمی ، تخصصی و مهارتی است که پیشنهاد میکنیم در صورت نیاز به داشتن برندی کامل ، سالم ، درست و هوشمند به مراکز تخصصی خلق برند و برندینگ مراجه کنید .

فراموش نکنید که برند تمام کسب و کار شماست .

 •  تلفن مستقیم مدیر بخش برندسازی : 09109922113
 •  تلفن مستقیم مدیر بخش تبلیغاتِ برند : 09109922114